Slide1
System podziału pracy PDF

Podział pracy to system specjalizacji stosowany, tak w gospodarce światowej, gospodarce danego kraju, jak i w ogólnokrajowym czy też lokalnym przedsiębiorstwie. System ten charakteryzuje się podziałem angażowanych środków na wykonanie różnorodnych, z góry ustalonych, zadań w celu ogólnego zwiększenia efektywności produkcyjnej gospodarki lub przedsiębiorstwa produkcyjnego. Biorąc pod uwagę skalę ogólnokrajową, system podziału pracy będzie oznaczał to, że niektóre środki przeznacza się na rzecz przemysłu wydobywczego, inne na sektor wytwórczy oraz na sektor usługowy – należy w tym miejscu dodać, iż w gospodarce rynkowej podział pracy rodzi się samoczynnie, gdyż jest on wymuszany przez popyt istniejący na rynku.

 

Przywiązywanie zbyt dużej wagi do produkcji jednego produktu lub świadczenia pojedynczej usługi może w skali kraju doprowadzić do wielu problemów, szczególnie w sytuacji w której popyt na ten określony produkt nagle i długotrwale spanie, w związku z przykładowo wynalezieniem nowych bardziej efektywnych w zastosowaniu zamienników. W skali światowej gospodarki, system podziału pracy, oznaczać będzie wyspecjalizowanie danego regionu, kraju, w wydobyciu lub produkcji jakiegoś dobra, które przeznaczone będzie na eksport do innych krajów.

W przedsiębiorstwie produkcyjnym zadania dzielone będą pomiędzy poszczególne działy, lub w przypadku mniejszych zakładów, pomiędzy poszczególnych pracowników którzy przyswajać będą jedynie wiedzą niezbędną do wykonywania przydzielonych im zadań, co ma na celu zwiększenie jakości oraz ilości wytworzonych przez nich półproduktów niezbędnych do wytworzenia końcowego dobra. System podziału pracy zwiększa produktywność, jednak czyni pracę jednostkowego pracownika bardziej monotonną, co powoduje szybsze wypalenia zawodowe mogące prowadzić do większej rotacji pracowników, a co za tym idzie ogólnego zmniejszenia produkcji.

Podsumowując, każde działanie, które w efekcie powoduje zwiększenie produktywności danej gospodarki czy przedsiębiorstwa jest działaniem pozytywnym, jednak stosowanie systemu podziału pracy wymaga ściśle określonego planu, który zagwarantuje, iż przyniesie on pożądane efekty.

 

Serwis

Akademia EURO

Tagi

.

Infakt.pl: CEIDG w pigułce

„Życie” firmy zaczyna się od wpisu do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Niestety, zobowiązania przedsiębiorców wobec systemu nie kończą się w momencie założenia biznesu. Każda zmiana danych związanych z firmą wymaga aktualizacji CEIDG. Zapominalscy zostaną zdyscyplinowani i w ostateczności ukarani. Przypominamy podstawowe zasady, które pozwolą uniknąć kłopotów. W razie wątpliwości zachęcamy do przepytywania księgowych.

Więcej…
Outsourcing IT

Informatyzacja obejmuje powoli niemal wszystkie dziedziny życia. Także duży i mały biznes nie potrafi już się obejść bez mniej lub bardziej skomplikowanych systemów informatycznych. Jednym słowem – dobry informatyk potrzebny jest prawie w każdej firmie. Jednak nie zawsze są środki na stworzenie nowego etatu. Co wtedy?

Więcej…
Najczęstsze błędy początkujących przedsiębiorców

Prowadzenie własnej firmy to nie lada wyzwanie. Oprócz pomysłu na dochodową działalność i jej promocję, trzeba przecież zmierzyć się z takimi problemami, jak dopełnienie wszelkich formalności w urzędach oraz systematyczne płacenie podatków.

Jakie błędy najczęściej popełniają ci, którzy przygodę ze światem biznesu dopiero zaczynają?

Czy istnieje sposób na uniknięcie takich błędów?



Więcej…



Unia Europejska szansą

Unia Europejska jest szansą dla wielu Polaków, zarówno na znalezienie lepszej pracy za granicą ...


Ratunek dla strefy euro

Konferencja „Rok 2013 w spółkach i na rynku” zorganizowana przez Polski Instytut Dyrektorów ...


Visa Europe i Orange partnerami strategicznymi we Francji

Jak podaje międzynarodowy magazyn "Banking & Finance" Visa Europe i Orange ogłosiły we Franc...


Polska płaca minimalna najwyższa w Europie Środkowo-Wschodniej

Gdzie imigranci z Azji i Afryki dostaną w naszym regionie Europy najwięcej, pracując za najniżs...





 TOP ↑    Copyright: © Akademia EURO