„Życie” firmy zaczyna się od wpisu do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Niestety, zobowiązania przedsiębiorców wobec systemu nie kończą się w momencie założenia biznesu. Każda zmiana danych związanych z firmą wymaga aktualizacji CEIDG. Zapominalscy zostaną zdyscyplinowani i w ostateczności ukarani. Przypominamy podstawowe zasady, które pozwolą uniknąć kłopotów. W razie wątpliwości zachęcamy do przepytywania księgowych.
Więcej…Najczęstsze błędy początkujących przedsiębiorców |
Prowadzenie własnej firmy to nie lada wyzwanie. Oprócz pomysłu na dochodową działalność i jej promocję, trzeba przecież zmierzyć się z takimi problemami, jak dopełnienie wszelkich formalności w urzędach oraz systematyczne płacenie podatków. Jakie błędy najczęściej popełniają ci, którzy przygodę ze światem biznesu dopiero zaczynają? Czy istnieje sposób na uniknięcie takich błędów?
Brak planu działania Brak planu działania to błąd najczęściej popełniany przez początkujących przedsiębiorców. Naiwna wiara, że dobry pomysł wystarczy, by pozyskać klientów to utopia, za którą często trzeba drogo zapłacić. Nawet najlepszy pomysł na biznes warto wcześniej przeanalizować i dopasować go do otaczającej nas rzeczywistości. Brak ściśle określonej grupy docelowej, brak pomysłu na systematyczną i konsekwentną reklamę – to problemy, z którymi początkujący przedsiębiorcy muszą borykać się wyjątkowo często. Problemy z obracaniem gotówką Brak umiejętności rozplanowania wydatków oraz „zapominanie” o nieprzekraczalnych terminach związanych z opłatą składek ZUS to kolejne często popełniane błędy. Choć przez pierwsze 2 lata zaczynający działalność przedsiębiorca może cieszyć się niewielkimi składkami ZUS, i tu często pojawia się problem. Dlaczego? Zbyt pochopne inwestycje lub problemy z terminowym pozyskaniem należności od pierwszych klientów sprawiają, że często na tak ważną składkę brakuje gotówki. Co wtedy? Z pomocą może przyjść szybka pożyczka np. od Wonga, dzięki której kilkaset złotych na te ważne opłaty można pozyskać nie tylko w ekspresowym czasie, ale i w całkowicie bezpieczny sposób. Ponieważ całkowity koszt pożyczki jest tu podawany w jasny i czytelny sposób, można jej spłatę bez problemów uwzględnić w swym planie finansowym i spłacić tuż po otrzymaniu zaległych wynagrodzeń. Warto też z takiej lekcji wyciągnąć wniosek na przyszłość i wystawiać faktury tak, by należność na koncie znalazła się przed 10 dniem każdego miesiąca – dniem, w którym składki na ZUS muszą zostać bezwzględnie odprowadzone. Wiara w samowystarczalność Jedni z pomocy doświadczonych instytucji rezygnują ze względu na ograniczony budżet, innych gubi nadmierna wiara w siebie i samowystarczalność. Czy jednak można rozwijać działalność, pozyskiwać klientów, a jednocześnie dopełniać wszelkich formalności związanych z rozliczeniami finansowymi? Jak się okazuje oszczędność na księgowej bywa problemem w polskim biznesie. Zawiłe prawo podatkowe oraz zmieniające się przepisy sprawiają, że oszczędności takie stają się przyczyną problemów związanych z odsetkami lub karami za nieterminowe rozliczenia z Urzędem Skarbowym lub źle wystawione faktury. Czy warto tak ryzykować? Z usług biur rachunkowych można skorzystać już przy niewielkich opłatach, a wydatek 200-300 złotych miesięcznie może uchronić nie tylko przed narastającymi odsetkami, ale i przed poważnymi problemami prawnymi. |