Slide1
Polska płaca minimalna najwyższa w Europie Środkowo-Wschodniej PDF

Gdzie imigranci z Azji i Afryki dostaną w naszym regionie Europy najwięcej, pracując za najniższą krajową? Okazuje się, że w Polsce. 1 stycznia 2013 roku płaca minimalna wzrosła u nas o 100 zł i wynosi obecnie 1600 zł brutto.

Była to dobra wiadomość dla osób zatrudnionych w pełnym wymiarze pracy i zarabiających najniższą krajową. Według danych Eurostatu jest ich u nas niewiele, zaledwie kilka procent. Z kolei mniej ucieszyli się pracodawcy, zatrudniający tego typu pracowników. Oznacza to dla nich wzrost kosztów pracy, czyli wartości wypłacanych wynagrodzeń.

W skrajnych przypadkach zmusza ich do zwolnień, a co za tym idzie, zwiększa się bezrobocie. Ludzie tracą wówczas pracę, a z powodu wyższego bezrobocia, trudniej znaleźć im ponownie zatrudnienie. Z badań wynika, że podwyżka płacy minimalnej najbardziej uderza w mniejszości narodowe. Dzieje się tak dlatego, ponieważ przedstawiciele mniejszości, jeśli pracują legalnie, najczęściej pobierają najniższą krajową. Zatem jak to zazwyczaj bywa, punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia, a wyższa minimalna jednych cieszy, drugich martwi.

Wysoka minimalna, wcale nie jest idealna

Zbyt szybki wzrost płacy minimalnej jest szkodliwy dla gospodarki. Hamuje wzrost zatrudnienia, co w efekcie spowalnia wzrost gospodarczy. Państwo nie wykorzystuje w pełni potencjału sił wytwórczych, PKB jest niższe, a deficyt finansów publicznych wyższy.

Paradoksalnie wzrost najniższej krajowej tylko pozornie poprawia sytuację dochodową osób biednych. Dlaczego? Im wyższa płaca minimalna, tym mniej osób ją pobiera. Żeby komuś można było więcej dać, komuś innemu trzeba zabrać. Ponadto wielu ekonomistów uważa, że wysoka płaca minimalna odpowiada za trudności w znalezieniu stałej pracy przez młodych i gorzej wykształconych. W okresie pierwszego roku pracy nowego pracownika, jego płaca nie może być bowiem niższa niż 80 procent najniższej krajowej. W dodatku wysoka płaca minimalna zniechęca zagranicznych inwestorów do lokowania u nas swoich zakładów produkcyjnych. Chociaż teoretycznie ustalenie wynagrodzenia minimalnego ma chronić najbiedniejszych pracowników przed wyzyskiem i oszczędnościami zakładów na wynagrodzeniach, w praktyce bywa różnie.

Jak to się stało, że najbiedniejszym 100 zł się dostało?

Na wysokość najniższej krajowej w największym stopniu wpływają związki zawodowe. Silne związki, to wysoka płaca minimalna. W zeszłym roku Jan Guz, szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, przekonywał, że płaca ta powinna wynosić 1676 zł brutto, a w przyszłości nawet 50 procent średniej krajowej. W styczniu 2013 roku średnia krajowa wyniosła 3680,30 zł brutto. Zatem jak łatwo obliczyć, OPZZ oczekuje w przyszłości minimalnej w wysokości ok. 1840 zł brutto, co da ok. 1361 zł na rękę. "Solidarność" postulowała natomiast, by najniższe wynagrodzenie wynosiło mniej, bo 1625 zł.

Przeciwko kolejnym wzrostom płacy minimalnej byli oczywiście pracodawcy, którzy przypominali o trwającym kryzysie, w związku którym nie stać ich na płacenie większych pensji, a tym samym osłabianie konkurencyjności własnych przedsiębiorstw. W końcu rząd ustalił 1600 zł brutto. Przy płacy minimalnej tej wysokości pracownik dostaje na rękę jedynie ok. 1181,38 zł, a koszt całkowity jego zatrudnienia dla pracodawcy wynosi aż 1931,84 zł.

W tej części Europy nikt nie zapewnia takiej kwoty

Warto wiedzieć, że nie wszystkie europejskie państwa mają jednakowe podejście do płacy minimalnej. Jedne ustalają ją w stawce miesięcznej, jak w Polsce, inne w godzinowej lub w zależności od branży, a jeszcze inne nie ustalają jej wcale. Na przykład w Niemczech minimalne wynagrodzenie jest ustalone w różnych stawkach, tylko w wybranych branżach, których zresztą lista wciąż się wydłuża. Nasi zachodni sąsiedzi chcą jeszcze w tym roku ustalić płacę minimalną w branżach, takich jak opieka nad osobami starszymi i chorymi, budownictwo czy sprzątanie budynków. Tamtejsi związkowcy uważają bowiem, że stawki 4-5 euro na godzinę uwłaczają ich godności.

Jednak wracając na ziemię, a konkretnie do naszego regionu Europy Środkowo-Wschodniej, płaca minimalna ustalana jest w nim w wymiarze miesięcznym. Wśród krajów takich jak: Litwa, Łotwa, Estonia, Słowacja, Czechy, Węgry, Rumunia i Bułgaria, Polska ma najwyższą płacę minimalną, prawie 2,5-krotnie większą niż w Rumunii i Bułgarii, choć jeszcze w połowie 2009 roku wyprzedzali nas pod tym względem Słowacy i Czesi. Co ciekawe, na początku 2003 roku, dokładnie 10 lat temu, najniższa krajowa w Polsce wynosiła zaledwie połowę obecnej, czyli 800 zł.

Nasza najniższa krajowa na Zachodzie się chowa

Chociaż jesteśmy liderem regionu, wciąż daleko nam do Europy Zachodniej, a nawet do Słowenii, gdzie płaca minimalna jest 2-krotnie wyższa. W 2007-2009 drastycznie, bo o prawie 25 procent spadła minimalna w Wielkiej Brytanii. Lecz w ostatnich latach znów wzrosła i jest dziś 3-ktornie wyższa od tej otrzymywanej nad Wisłą.

Najwyższą minimalną wypłaca się w Belgii, Irlandii, Holandii i Francji. W krajach tych wynosi ona prawie 1,5 tys. euro, a więc 4-krotnie więcej niż w Polsce. Najhojniejszy w Europie jest jednak półmilionowy Luksemburg, w którym najniższa krajowa wynosi aż 1,8 tys. euro, prawie 5 razy więcej niż w Polsce. Dla pocieszenia zawsze warto przytoczyć przykład Chin i obowiązującej tam płacy minimalnej w wysokości 400 zł. Przy porównywaniu wynagrodzeń między krajami, należy jednak pamiętać, że koszty życia są w nich zupełnie różne.

Tomasz Brusik

 

Serwis

Akademia EURO

.

Infakt.pl: CEIDG w pigułce

„Życie” firmy zaczyna się od wpisu do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Niestety, zobowiązania przedsiębiorców wobec systemu nie kończą się w momencie założenia biznesu. Każda zmiana danych związanych z firmą wymaga aktualizacji CEIDG. Zapominalscy zostaną zdyscyplinowani i w ostateczności ukarani. Przypominamy podstawowe zasady, które pozwolą uniknąć kłopotów. W razie wątpliwości zachęcamy do przepytywania księgowych.

Więcej…
Outsourcing IT

Informatyzacja obejmuje powoli niemal wszystkie dziedziny życia. Także duży i mały biznes nie potrafi już się obejść bez mniej lub bardziej skomplikowanych systemów informatycznych. Jednym słowem – dobry informatyk potrzebny jest prawie w każdej firmie. Jednak nie zawsze są środki na stworzenie nowego etatu. Co wtedy?

Więcej…
Najczęstsze błędy początkujących przedsiębiorców

Prowadzenie własnej firmy to nie lada wyzwanie. Oprócz pomysłu na dochodową działalność i jej promocję, trzeba przecież zmierzyć się z takimi problemami, jak dopełnienie wszelkich formalności w urzędach oraz systematyczne płacenie podatków.

Jakie błędy najczęściej popełniają ci, którzy przygodę ze światem biznesu dopiero zaczynają?

Czy istnieje sposób na uniknięcie takich błędów?Więcej…Unia Europejska szansą

Unia Europejska jest szansą dla wielu Polaków, zarówno na znalezienie lepszej pracy za granicą ...


Ratunek dla strefy euro

Konferencja „Rok 2013 w spółkach i na rynku” zorganizowana przez Polski Instytut Dyrektorów ...


Visa Europe i Orange partnerami strategicznymi we Francji

Jak podaje międzynarodowy magazyn "Banking & Finance" Visa Europe i Orange ogłosiły we Franc...


Polska płaca minimalna najwyższa w Europie Środkowo-Wschodniej

Gdzie imigranci z Azji i Afryki dostaną w naszym regionie Europy najwięcej, pracując za najniżs...

 TOP ↑    Copyright: © Akademia EURO