Slide1
7 zasad systemu HACCP PDF

Obecnie konsumenci coraz częściej przywiązują wagę nie tylko do ceny produktów spożywczych, ale również ich jakości.

Świadomie wybierają droższe towary, o ile mają pewność, że cena przekłada się na ich wyższą wartość. Dlatego firmy produkujące produkty spożywcze muszą stawiać na ciągłą poprawę i doskonalenie wyrobów, jeśli chcą zdobywać zaufanie klientów. Warto jest wprowadzać systemy, które pomogą wypracować efektywne zasady funkcjonowania firmy. Jednym z nich jest HACCP.

Czym jest HACCP?

HACCP - Analiza Zagrożeń i Krytyczny Punkt Kontroli jest prewencyjnym systemem zarządzania jakością żywności. Celem wprowadzenia systemu jest rozpoznanie, ocena i kontrola zagrożeń żywności podczas wszystkich etapów jej produkcji i dystrybucji. Pod pojęciem zagrożenia kryją się wszystkie czynniki biologiczne, chemiczne oaz fizyczne.

HACCP

7 zasad wprowadzenia HACCP

7 zasad wprowadzenia systemu HACCP zostało opracowane w taki sposób, aby sprawdzały się one we wszystkich branżach spożywczych. Oto one:

  1. Przeprowadzenie analizy zagrożeń żywności na poszczególnych etapach produkcji i dystrybucji.
  2. Określenie procedur tzw. krytycznych punktów kontroli, które mają być szczególnie kontrolowane w celu wyeliminowania ewentualnych zagrożeń.
  3. Ustalenie wartości krytycznych dla poszczególnych krytycznych punktów kontroli. Czyli należy ustalić ich wartości minimalne i maksymalne (na przykład odpowiednie Hp). Stanowią one punkty odniesienia, do których pracownicy muszą się później odnosić.
  4. Opracowanie systemu monitorowania każdego krytycznego punktu kontroli polegającego na obserwacji i prowadzeniu pomiarów.
  5. Ustalenie działań, jakie należy podjąć w sytuacji, kiedy monitorowanie jasno pokazuje, że wartości przyjęte dla poszczególnych krytycznych punktów kontroli zostały przekroczone.
  6. Weryfikowanie wprowadzonego systemu zgodnie z ustalonymi procedurami sprawdzającymi.
  7. Opracowanie dokumentacji systemu HACCP.

Wprowadzając HACCP przedsiębiorca może mieć pewność, że eliminacja zagrożeń odbywa się już w momencie powstawania produktu. Tym samym dostarcza konsumentowi zdrowy i bezpieczny towar.

 

Serwis

Akademia EURO

Tagi

.

Infakt.pl: CEIDG w pigułce

„Życie” firmy zaczyna się od wpisu do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Niestety, zobowiązania przedsiębiorców wobec systemu nie kończą się w momencie założenia biznesu. Każda zmiana danych związanych z firmą wymaga aktualizacji CEIDG. Zapominalscy zostaną zdyscyplinowani i w ostateczności ukarani. Przypominamy podstawowe zasady, które pozwolą uniknąć kłopotów. W razie wątpliwości zachęcamy do przepytywania księgowych.

Więcej…
Outsourcing IT

Informatyzacja obejmuje powoli niemal wszystkie dziedziny życia. Także duży i mały biznes nie potrafi już się obejść bez mniej lub bardziej skomplikowanych systemów informatycznych. Jednym słowem – dobry informatyk potrzebny jest prawie w każdej firmie. Jednak nie zawsze są środki na stworzenie nowego etatu. Co wtedy?

Więcej…
Najczęstsze błędy początkujących przedsiębiorców

Prowadzenie własnej firmy to nie lada wyzwanie. Oprócz pomysłu na dochodową działalność i jej promocję, trzeba przecież zmierzyć się z takimi problemami, jak dopełnienie wszelkich formalności w urzędach oraz systematyczne płacenie podatków.

Jakie błędy najczęściej popełniają ci, którzy przygodę ze światem biznesu dopiero zaczynają?

Czy istnieje sposób na uniknięcie takich błędów?



Więcej…



Unia Europejska szansą

Unia Europejska jest szansą dla wielu Polaków, zarówno na znalezienie lepszej pracy za granicą ...


Ratunek dla strefy euro

Konferencja „Rok 2013 w spółkach i na rynku” zorganizowana przez Polski Instytut Dyrektorów ...


Visa Europe i Orange partnerami strategicznymi we Francji

Jak podaje międzynarodowy magazyn "Banking & Finance" Visa Europe i Orange ogłosiły we Franc...


Polska płaca minimalna najwyższa w Europie Środkowo-Wschodniej

Gdzie imigranci z Azji i Afryki dostaną w naszym regionie Europy najwięcej, pracując za najniżs...





 TOP ↑    Copyright: © Akademia EURO