„Życie” firmy zaczyna się od wpisu do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Niestety, zobowiązania przedsiębiorców wobec systemu nie kończą się w momencie założenia biznesu. Każda zmiana danych związanych z firmą wymaga aktualizacji CEIDG. Zapominalscy zostaną zdyscyplinowani i w ostateczności ukarani. Przypominamy podstawowe zasady, które pozwolą uniknąć kłopotów. W razie wątpliwości zachęcamy do przepytywania księgowych.
Więcej…7 zasad systemu HACCP |
Obecnie konsumenci coraz częściej przywiązują wagę nie tylko do ceny produktów spożywczych, ale również ich jakości. Świadomie wybierają droższe towary, o ile mają pewność, że cena przekłada się na ich wyższą wartość. Dlatego firmy produkujące produkty spożywcze muszą stawiać na ciągłą poprawę i doskonalenie wyrobów, jeśli chcą zdobywać zaufanie klientów. Warto jest wprowadzać systemy, które pomogą wypracować efektywne zasady funkcjonowania firmy. Jednym z nich jest HACCP. Czym jest HACCP? HACCP - Analiza Zagrożeń i Krytyczny Punkt Kontroli jest prewencyjnym systemem zarządzania jakością żywności. Celem wprowadzenia systemu jest rozpoznanie, ocena i kontrola zagrożeń żywności podczas wszystkich etapów jej produkcji i dystrybucji. Pod pojęciem zagrożenia kryją się wszystkie czynniki biologiczne, chemiczne oaz fizyczne. 7 zasad wprowadzenia HACCP 7 zasad wprowadzenia systemu HACCP zostało opracowane w taki sposób, aby sprawdzały się one we wszystkich branżach spożywczych. Oto one:
Wprowadzając HACCP przedsiębiorca może mieć pewność, że eliminacja zagrożeń odbywa się już w momencie powstawania produktu. Tym samym dostarcza konsumentowi zdrowy i bezpieczny towar. |