„Życie” firmy zaczyna się od wpisu do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Niestety, zobowiązania przedsiębiorców wobec systemu nie kończą się w momencie założenia biznesu. Każda zmiana danych związanych z firmą wymaga aktualizacji CEIDG. Zapominalscy zostaną zdyscyplinowani i w ostateczności ukarani. Przypominamy podstawowe zasady, które pozwolą uniknąć kłopotów. W razie wątpliwości zachęcamy do przepytywania księgowych.
Więcej…Konto na miarę potrzeb firmy |
W polskim prawie istnieje wymóg posiadania firmowego konta bankowego dotyczący osób, które zdecydowały się założyć firmę. Konto należy mieć już od początku istnienia i działalności firmy, dlatego jego wyboru należy dokonać dużo wcześniej. Jego późniejsza zmiana jest oczywiście możliwa, ale nastręczy wielu kłopotów. Zmiana konta wiąże się bowiem nie tylko z powiadamianiem urzędów, ale również wszystkich klientów, a równocześnie z ogromnym zamieszaniem finansowym, na które firma nie może sobie pozwolić. Wybierając konto dla firmy należy przede wszystkim ustalić, czego się potrzebuje. Uzależnić to należy od profilu firmy, jej obrotów, ilości kontrahentów, również zagranicznych, oraz składu osobowego firmy. Małe firmy zwrócą uwagę przede wszystkim na konta firmowe, które nie generują zbyt wielu kosztów dodatkowych. Aby znaleźć ofertę, w której przelewy, szczególnie do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, oraz wypłaty z bankomatów będą darmowe należy dokładnie zapoznać się z ofertami kilku banków.
Analiza porównawcza Porównując poszczególne konta firmowe należy przede wszystkim zwrócić uwagę na opłaty związane z otwarciem i prowadzeniem rachunku, następnie na koszt przelewów wychodzących, ze szczególnym uwzględnieniem kosztu przelewu do ZUS i US, gdyż nie są one traktowane jako przelewy zwykłe. Warto zwrócić uwagę, czy konto ma elastyczną linię kredytową, kartę płatniczą lub debetową, a najlepiej obie. W tym punkcie również należy zapoznać się z tabelą opłat i prowizji dotyczących wypłat z bankomatów, oprocentowania debetu i opłat za wydanie oraz obsługę karty. Mogą to być opłaty niewielkie lub może nie być ich wcale, czasem pod pewnymi warunkami, na przykład posiadania określonej kwoty na koncie.
|