„Życie” firmy zaczyna się od wpisu do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Niestety, zobowiązania przedsiębiorców wobec systemu nie kończą się w momencie założenia biznesu. Każda zmiana danych związanych z firmą wymaga aktualizacji CEIDG. Zapominalscy zostaną zdyscyplinowani i w ostateczności ukarani. Przypominamy podstawowe zasady, które pozwolą uniknąć kłopotów. W razie wątpliwości zachęcamy do przepytywania księgowych.
Więcej…W jakich sytuacjach możemy nie otrzymać pożyczki? |
Złożenie wniosku o przyznanie środków finansowych w ramach kredytu lub pożyczki nie jest równoznaczne z przyznaniem pomocy finansowej. Teoretycznie nawet poprawnie wypełniony wniosek może zostać odrzucony, a instytucje finansowe nie mają obowiązku podawania przyczyn jego odrzucenia. Co może natomiast być przyczyną negatywnej decyzji kredytowej?
Na czym polega weryfikacja wniosku Wniosek o przyznanie pomocy finansowej na wstępie dyskwalifikują nieprawidłowe dane podane w dokumencie. Mają one ogromne znaczenie, w przypadku gdy wniosek przechodzi etap weryfikacji. Duża część firm upraszczając te procedury, wymaga przelania z rachunku wnioskodawcy niewielkiej kwoty na rachunek pożyczkodawcy, a wszelkie różnice w ten sposób wykryte, spowodują odrzucenie podania. Na tym etapie również, wnioskujący o kredyt lub pożyczkę sprawdzany jest zazwyczaj w bazach BIK (Biuro Informacji Kredytowej). W przypadku gdy w BIK-u widnieje informacja o bieżącym zadłużeniu bądź problemach ze spłatą rat w przeszłości (negatywny wpis w BIK-u może widnieć nawet do 5 lat), jest to bez wątpienia podstawa do odrzucenia wniosku. Dla banku lub innej instytucji finansowej istotna jest wiarygodność klienta, budowana poprzez czystą historię kredytową. Trzeba mieć na uwadze, że brak takiej historii może zostać odebrany negatywnie, ponieważ wspomniana wiarygodność nie została jeszcze w żaden sposób zweryfikowana. Inne bazy, które są sprawdzane, to Krajowy Rejestr Długów (KRD), Rejestr Dłużników ERIF lub InfoMonitor BIG. Za co można trafić do rejestru dłużników? Wystarczy niezapłacony mandat czy nieuregulowany rachunek za komórkę – kwota powyżej 200 zł i zaleganie dłużej niż 60 dni ze spłatą zobowiązania są podstawą do zgłoszenia dłużnika do takiego rejestru. W BIK-u sprawdzane są osoby udające się z wnioskiem do banku – rejestr Biura Informacji Kredytowej jest tworzony przez banki oraz SKOK-i. Jednak bardzo wiele firm udzielających pożyczki pozabankowe tego rejestru nie przegląda, częste są więc sytuacje, gdy negatywna odmowa banku nie idzie w parze z podobną decyzją w odniesieniu do innej instytucji finansowej. Sytuacje nietypowe powodem odrzucenia wniosku Zdarza się, że powodem odrzucenia wniosku o pożyczkę jest na przykład ilość zapytań kierowanych do systemu BIK, czyli sytuacja gdy klient banku wielokrotnie w krótkim czasie był sprawdzany przez inne banki. Oczywiście dyskusyjną kwestią jest to, czy taki fakt ma rzeczywiście wpływ na zdolność kredytową wnioskującego, jednak osoby z dużą ilością złożonych wniosków są dla banków mniej wiarygodne. Miejmy świadomość, że przy większych kwotach kredytów warunki do spełnienia mogą nas niejednokrotnie zaskoczyć. |